Philistine

Обивательство – це об’єктивна реальність. Іноді може виникати ілюзія, ніби всі наші уявлення про “більшість” є абстрактними, а всі люди навколо – безсумнівно, є індивідуальностями, але це помилкова думка. Завжди, коли стикаюся із побутом таких людей, для мене це ніби душ із льодяною водою, надзвичайно гостро відчуваю свою відчуженість від їхнього світу.

Обивателі – цілком конкретні особи і їх багато, більше того, їх завжди буде більшість. В цьому і полягає основна проблема з ними: у їхній кількості. Наразі цей факт лишається основним і найультимативнішим аргументом проти будь-яких проявів прямої демократії.

Найпростіше, звісно, сказати, що обиватель – це той, чий наступний день буде таким самим, як і вчорашній. Але це дуже узагальнено і неточно. Суть обивательства не зводиться до повторюваності та одноманітності, хоча ці дві характеристики є невід’ємними. Так само не є вирішальним, хоча є невід’ємним, і споживацтво – воно є проявом сучасної епохи, обивательство ж існує значно довше.

Чи не найголовніша риса обивателів, яку я вбачаю – це поверховий світогляд, що межує із відсутністю будь-якого світогляду. Їм плювати і на історичну пам’ять, і на соціальну справедливість, і на вільний ринок, і на всі ці інші розумні речі, якими живе політичний, творчий чи академічний світи. У них немає цілі в житті, окрім… просто жити – їсти, спати, заробляти гроші, купувати речі. Їм можна позаздрити, адже вони ніколи нікуди насправді не поспішають.

Мислення обивателя надзвичайно стереотипне. Вони не зможуть не називати кавказців чурками. І зовсім не через ксенофобію! А просто тому, що вони так звикли. Обивателя складно перевчити від того, до чого він звик.

Якщо вони здобувають освіту, то тільки тому, що “так прийнято”. З цієї ж причини вони роблять більшість речей у своєму житті. Обивателі схильні думати, що дорожче=якісніше, а знижка=вигідно. Вся ця тупа реклама в Інтернеті та на телебаченні насправді має ширшу аудиторію, ніж може здаватися. Саме смаки “більшості” змушують телеканали показувати брєдові історії про інопланетян замість якісної аналітики, а виробників харчової продукції випускати фарбу з цукром замість нормальних напоїв.

Обивателі не є обов’язково дурними, але радше – немудрими, короткозорими і статичними. Просто вони не бачать сенсу в освіченості, а їх мудрість зводиться до байок і пліток про особисте життя сусідів та родичів. Між собою обивателі відрізняються за успішністю, але вона зводиться переважно до удачі, тому обивателі можуть траплятися іноді і на керівних посадах.

Не власні таланти чи досягнення змушують почуватися інакшим в присутності обивателя, це сам обиватель дає зрозуміти, що ти не такий, як усі, ненормальний, імовірно навіть психічно хворий, маніяк, який не відчуває емоцій “нормальних” людей, і тобі, неправильній людині, просто не дано зрозуміти, як взагалі можна слухати шансон або попсу чи жити заради чогось іще, окрім заробітку на завтрашній день.

Обивателі не посеред нас. Це ми посеред них.

Advertisements

4 thoughts on “Philistine

 1. “Убий Обивателя в Собі!”
  Варіант лозунга для підростаючого Маркса.

  Кожен сам вибирає свого героя (прокачує ті чи інші характеристики), вибирає які місії виконувати і на якій стороні грати. Тебе ніхто не змушує грати за якусь із деталей суспільної машини.

  Чи може тебе не влаштовує існування суспільства як цілісного функціонуючого організму? Не треба руйнувати те, що годує тебе і багато інших. Не стане обивателів, хто ж тоді підтримуватиме функціональність суспільства? Діма, хто ж працювати тоді буде?

  Чи може ти прибічник життя в усамітненні? То відмовся від інтернету, медичної допомоги, освіти, транспорту. Саме це без обивателів було б неможливо. Вони гаранти стабільності того з чого ти живеш. Ех, журналіст…

  Ну ти даєш. Ти ще розкритикував би пролетаріат в ХХ ст.

  1. Еее… після таких ізоблічєній у мене виникає лише одне питання: де я все це встиг написати? Ну, тобто про те, що я проти функціонування суспільства і таке інше. А усамітнення до чого? Чогось усі попередні читачі мені таке не закидали 0_о

   Перше. Ти неправильно зрозумів те, що я вбачаю під словами “обиватель” та “пасіонарій”. Для мене пасіонарій – це не богемне хіпічмо, яке влаштовує революції та складає пісні. Для мене це будь-яка людина, яка ставить до себе серйозні вимоги, яка працює над собою і намагається в своїй роботі досягти вищого рівня.

   Друге. Так, я критикую стиль життя обивателів. Для мене за рівнем комфортності спілкуватися з ними – це як сидіти у тюрмі із відмороженими зеками чи у психушці із неадекватами.

   Третє. Я не пропоную нікого нищити, особливо у собі. Якщо людина обиватель – сама по собі вона вже не зміниться.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s