Завтра Фонд “Ефективне Управління”, який належить Рінату Ахметову, розпочне новий сезон дебатів щодо різних аспектів розвитку країни. Цього разу обговорюватиметься значення еміграції висококваліфікованих кадрів.

Деталі про цю подію можна прочитати на офіційному сайті. А я ж пропоную ознайомитися із моєю позицією в цій дискусії…

Я обома руками “за” еміграцію спеціалістів, яку часто асоціюють із явищем “витоку мізків”. Більше того, я вважаю, що для України ця еміграція корисна чи принаймні не шкідлива. Чому і як таке взагалі може бути?

  1. Висококваліфіковані робочі ресурси приносять реальний прибуток країні, в яку вони переїжджають, в Україні від них ніякої користі, оскільки країна просто не потребує всіх цих програмістів, науковців, лікарів і т. д. Повірте, якби потребувала, вони би не тікали звідси. Отже, перший аргумент: через витік мізків збільшується сукупний рівень щастя та економічного добробуту людства.
  2. Кадри, які виїхали, зробили це через брак роботи, а отже, якби вони лишилися в Україні – це були би потенційні злочинці, безробітні або неефективні бюджетники, які не дають прибутків, а лише висять на шиї у держави (типу вчених, які пишуть величезні томи, які ніхто не читає). Тобто, з їх відбуттям туди, де вони потрібні, скорочується потреба соціальних виплат їм як малозабезпеченим. ТОБТО витік мізків дозволяє державі економити!
  3. Третій аргумент приведу із набору, який пропонується самим Фондом: вони можуть повернутися пізніше з новим досвідом, знанням та ресурсами. Скажу навіть більше: вони сприяють українській економіці, адже у них часто тут лишаються рідні, яким вони звідти присилають гроші. А ці гроші вливаються вже в українську економіку. Відтак, відправляючи людей працювати закордон, держава і суспільство багатіють!
  4. І наостанок, мобільність населення – одна із ознак нетократичного ладу, який неодмінно настане по всій планеті. Країна може чинити спротив цим змінам лише власною ізоляцією, а така політика ніколи не сприяла ані економічному розвитку, ані людським свободам. Звідси витік мізків – це стихія, з якою боротися важко та недоцільно. Її можна лише попередити мудрим державним управлінням, яке враховуватиме інтереси молодих спеціалістів.
Advertisements