Один із численних фільмів, які нам радили під тим чи іншим приводом подивитися в Школі журналістики. На жаль, огляди до більшості цих фільмів я не пишу, бо їх багато і декотрі з них навряд чи будуть цікаві нежурналістам. Проте фільм “Everything is Illuminated” – це зовсім інша, значно колоритніша історія.

Жанр: етнографічно-історична трагіфарс-комедія.

Слід, в першу чергу, зазначити, що фільм базується на книжці, ім’я автора якої збігається з ім’ям головного героя, хоча я не певен, чи книга базується на реальних подіях. Перекладати назву (ЕІІ) я умисно не буду – фільм надто мультикультурний, аби його дивитися з будь-якого роду перекладами. 

Стрічка розповідає історію американського єврея Джонатана, дідусь якого родом з України. Він вижив під час Другої світової війни, бо його врятувала дівчина. Дід помирає. Джонатан відправляється в Україну, щоб розшукати і подякувати людині, яка колись врятувала його дідуся. В його подорожі він користується послугами одеської фірми, яка допомагає багатим євреям з заходу розшукувати своїх рідних (або те, що від них лишилося) в Україні.

Найперше і дуже стійке враження буквально з перших хвилин фільму – що він знятий Тімом Бартоном. Манера подачі сюжету чомусь дуже нагадує мені кіно “Велика Риба”. Мабуть усі українці, які дивилися цей фільм або читали книгу, скажуть, що автор перегнув палицю в багатьох місцях, коли змальовував життя в Україні, хоча я би з цим не спішив згоджуватися. Атмосфера легкого абсурду в стилі Аліси в Країні Чудес насправді доволі правдиво передає реальну атмосферу нашої Батьківщини-неньки.

Окремо слід відзначити головних акторів. Елайджа Вуд, як завжди, грав самого себе – трошки переляканого зовнішнім світом, маленького, але разом з тим відважного хлопчика. А Юджин Гуць (фронтмен гурту “Гоголь Борделло”) зіграв гопуватого перекладача просто на всі 6 із п’яти, на 13 із дванадцяти, на 110 зі ста. Приємно було побачити в масовці дуже типові українські обличчя, хоча з персонажів декілька говорять з акцентом, який навряд чи можна назвати російським чи українським.

Щодо мінусів. Історія трохи затягнута в деяких місцях, натомість кілька суттєвих поворотів сюжету проскакуються швидше, ніж хотілося би. Також у саундтреку немає жодної української пісні, лише кілька російських, і це попри те, що основні події відбуваються на Західній Україні.

Висновок: 3,75/5 (яскраво, колоритно, емоційно, хоча динаміка стрічки особисто мене неодноразово лишала в певній прострації).

Advertisements