Капіталізм переміг (с)

“Капіталізм переміг,” – сказав мій друг Макс, коли кількість прихильників рівного оподаткування для бідних та багатих зросла з 39% до 51% після останніх дебатів Фонду “Ефективне управління”. Я увійшов у 51% “капіталістів”, але це були чи не найгірші дебати даного сезону.

Питання цього разу звучало так: Чи повинні багаті люди платити вищі податки? 

Як на мене, питання трошки аморфне. Лише як аудиторія почала задавати питання, хтось попросив уточнити, кого ми відносимо до багатих, адже всі спікери, окрім Ігоря Мазепи, відмовилися назвати себе багатими. Окрім того, всі до останнього сприймали тему приблизно як “чи доцільно вводити прогресивне оподаткування?”, але під самісінький кінець почали нарешті говорити про інші форми додаткового оподаткування для багатих: податок на розкіш і подібне.

(Про попередні дебати можна почитати тут).

Аргументи сторін.

Панель ЗА (Віктор Суслов та Володимир Лавренчук):

  1. Ми повинні боротися із розшаруванням суспільства. Податки – єдиний легальний спосіб боротися із розшаруванням.
  2. В Україні утворився клас рантьє, вони платять лише 5% від дивідендів, які отримують, а це шалені суми.
  3. Інфраструктура будується для багатих людей, вони споживають з бюджету більше.

Панель ПРОТИ (Рон Барден та Ігор Мазепа):

  1. Крім подоходного (15%) є ще соціальний податок – 40% та інші збори. Податків і так багато.
  2. В Європі люди підтримують зростання податків, бо вони впевнені, що за ці гроші отримують якісні послуги від держави. У нас в цьому немає ніякого сенсу, бо кошти використовуються неефективно.
  3. В 1984 році оподаткування в США зросло з 13% до 65%. Але це не покращило ріст ВВП. В Британії з уведенням прогресивного податку кількість зібраних податків упала. Тобто багаті знаходять собі дірки, а ще охочіше зроблять це, якщо на них буде підвищуватися тиск.
Панель “ЗА” до виступу мала 42% підтримки. Після – 39%.
Панель “ПРОТИ” до виступу мала 39%. Після – 51%. (Перемога!).

Мої міркування.

Це вже не перші дебати, де задля того, щоб обговорення мало якийсь мінімальний сенс, потрібно привести наявну систему до ладу. Я підтримав панель “ПРОТИ” прогресивного оподаткування, оскільки ми дійсно постійно чуємо про те, що траса Е95 вартувала ніби її не асфальтом крили, а сумками Луї Віттон, якийсь недобудований міст обійшовся вдвічі дорожче і будується вже вдвічі довше, ніж удвічі вищий і довший міст десь у Франції. Рібята, ніякий, навіть дикий ринок не може диктувати ТАКІ суми. Отже, держава не справляється, отже, державі треба трохи надавати по руках. Цілком підтримую слова пана Мазепи: “Не нужно повышать налоги. Нужно прекратить воровать то, что есть”.

Я не маю жодних ілюзій щодо того, що “щедрі” та “мудрі” олігархи “справедливіше” розпорядяться своїми статками, але я також згоден із тим, що від намагань зідрати щось із багатих здебільшого страждають зародки середнього класу. Київ уже має малоприємний досвід спроб оподаткування “розкоші” Льоньою Космосом. До цих предметів мали належати мобільні телефони, кондиціонери та навіть балкони. Отже, питання: а хто визначає, що ми вважаємо розкішшю?

Колись єпископ моєї церкви сказав, що Бог карає одних негідників ще більшими негідниками. Отож, експропрійоване колись більшовиками буде неодмінно розграбоване нині олігархами. Неодмінно, бо нема тієї потужної конструктивної сили, що здатна запропонувати альтернативу. І тільки коли цей процес остаточно закінчиться, ось тоді на руїнах ми і поговоримо, чи будувати неоліберальну корпортократію, а чи державу благоденства.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s