Про російські серіали

Я підтримую бойкот окупантських товарів, але ось мене запросили у групу, що бойкотує російське кіно і я взагалі в ступорі. Чому? Бо я не знаю, що тут взагалі бойкотувати.

RS

Коли йшлося про бойкот товарів з РФ – це була реальна проблема, бо, як виявилося, у нас майже всі порошки, зубні пасти, шампуні тощо – з Росії. Потреба у групі була очевидна: треба дізнаватися, які товари маскуються під українські чи західні, треба знати, які є замінники російських товарів. А от коли йдеться про російське “кіно”, важко сказати, нащо може знадобитися група…

Ті декілька нормальних російських фільмів і ті декілька нормальних російських серіалів, які мені сподобалися, я і так дивився через торент, тому можу бути спокійним, що жодної копійки на тому казна РФ не отримала. А 99% калу, який хтось називає російським кіно чи серіалами, я і так уже “бойкотую” років 10, щонайменше. Власне, повальний перехід нашого телебачення на початку 2000-их на російські програми і спонукав мене перестати дивитися зомбоящик взагалі. Звісно, я вимушений часом дивитися російський продукт через деяких своїх родичів.

Коли хтось каже, що Голлівуд випускає “тільки тупі бойовики”, то ця людина, певно, геть не слідкувала за американським кінематографом останні два десятиліття. Звісно, і зараз нескладно знайти кіно з нульовим сюжетом (але крутими спецефектами), проте загалом теми і їхня подача в Америці дуже подорослішали за цей час. Навіть у бойовиках почали порушувати глибокі політичні та часом навіть філософські питання. В Росії, здається, все з точністю до навпаки. Там лишилися чотири теми:

  • ліміта пакаряєт Мааскву,
  • пра вайну і как ми надрючілі нємцев,
  • пра доблісную паліцию і
  • как харашо жилі в Савєццкам Саюзі.

Колись іще була популярна тема “пра братву”, але вона якось зійшла нанівець за правління Путіна. Напевно, “братва уже не та”.

Усі персонажі і події в перелічених жанрах діляться на дві категорії: неправдоподібні і банальні. Часто виходить перекос, коли глобальні справи усього життя вирішуються одним благим жестом якогось доброго покровителя (наприклад, циганський барон дарує бідній дівчині конюшню, просто бо він добрий), а якісь технічні завдання розжовуються впродовж п’яти серій (наприклад, пошук втраченого телефона).

Дуже багато проблем, які вирішуються навіть у воєнних фільмах – це якась суцільна битовуха. Все ж таки, радянський дефіцит із мозгів не витравиш – в якому з американських серіалів цілий епізод присвячували поламаному верстату? Оце і є джерело найбільшої нудьги – глядача змушують дивитися, як буденні люди валандаються у якихось своїх буденних справах і розмовляють свої буденні розмови. Таке собі реаліті-шоу, тільки без випробувань, і тут вам навіть не намагаються брехати, що всі ці люди – актори. Цим російські серіали дуже схожі на латиноамериканські мильні опери з нескінченним розжовуванням, хто чия сурогатна матір, але російські актори абсолютно не витягують драматичний елемент.

УСІ позитивні персонажі ідеальні аж до скрипу, але наділені гранично скупим спектром емоцій (вічно спокійний і задоволений усім юний поліцейський із собакою).

УСІ негативні персонажі навіть іще пласкіші – серйозність їхніх мотивацій не дотягує навіть до хіхікающіх диснеївських злочинців (наприклад, офіс-менеджер який просто вставляє палки в колеса іншим співробітникам just because). Але навіть такі поганці здадуться цікавими і глибокими після середньостатистичного кіна про Другу світову. Тема війни з нацизмом (росіяни з бадуна його називають фашизмом і відмовляються вчитися) – це священна корова в Росії, тому тут важливо показати, що СРСР – це супердупергігамегасєгавєгадрайв-держава, яка назавжди краща за всі інші, бо перемогла фОшистів, а це перекриває усі інші можливі і неможливі недоліки та заслуги. Тому “нацисти” складаються із УСІХ негативних рис, деякі з яких суперечать одна одній. Це десь те саме, як Росія зображає Україну зараз: нацисти фанатичні, але боягузливі, надзвичайно підступні, але невимовно тупі, дуже страшні, але абсолютно не готові до бою.

Типова російська риса кіно і серіалів – священність вищого керівництва. Тенденція західного кіно – big bad завжди наділений владою. Нерідко це корумпований конгресмен, продажний коп, жорстокий генерал або лицемірний церковник. У російському кіно навіть якщо серед можновладців трапляється криса, у неї низький чин, а її начальство не бореться з нею винятково через невідання. Ввічливість поліції демонструється на такому рівні, що я сумніваюся, що у них так професори між собою спілкуються. У фільмах про СРСР компартію критикують ДУЖЕ рідко. Щодо церковників – взагалі не пам’ятаю жодного разу, щоби священик у російському кіно чи серіалі був негативним персонажем. Тому серед популярних супостатів залишається багач, бо “ні в діньгах щастьє”.

Чи є винятки? Звісно. Є “Жизнь и судьба”, де виявляється, що прості солдати воювали не в ім’я партії, а багато хто навіть очікував пом’якшення центральної влади в разі перемоги над Гітлером. Є незабутня “Ликвидация”, де головний герой потерпає від КДБ і живе на короткій нозі з кримінальними авторитетами. Колись раніше був “Крот”, де відверто оголювалася правда про зв’язки політики і криміналу в пострадянському суспільстві, а практично усі герої були моральними виродками. Була стрічка “Я остаюсь”, де життєва філософія динамічно поєднувалася із чудовим гумором. Був “Ворошиловский стрелок”, де вперше і востаннє грамотно сполучили пострадянські реалії з ідеєю героя-месника. Напевно, були й інші.

Але це винятки, які навряд чи можуть змагатися за популярністю та ефірним часом із сотнями всіх цих безіменних серіалів та рагульних кін, частка яких із закручуванням гайок в Росії тільки зростатиме. Мені справді шкода нормальних режисерів та сценаристів Росії.

Advertisements

One thought on “Про російські серіали

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s