Кому вигідно?

Кровопролиття в українському політичному житті стає все звичнішим і все ближчим до владних крісел. Півтора роки тому були жертви Небесної сотні на Грушевського. Тепер маємо загиблих нацгвардійців прямо під стінами парламенту. Логічно, що наступні жертви будуть вже в чиємусь кабінеті, якщо не на трибуні Ради.

Kaska

Запитання “Кому вигідно?” – один із найпопулярніших інструментів як іменитих професійних аналітиків, так і доморощених диванних експертів. Інструмент інтелектуально “дешевий” та разом з тим “сердитий” – принаймні якщо ми говоримо про людей, які нам відомі, які мислять раціонально, але не дуже стратегічно. Тоді все ясно: хто отримав гроші, повноваження, славу – той за всім цим і стоїть, незалежно від того, що ми вкладаємо в “усе це”.

Однак в реальному житті ми не завжди знаємо усіх зацікавлених осіб. Реальне життя складне і в ньому часто є місце для “похідної”: комусь може бути вигідно, щоби комусь іншому зараз було вигідно. Нарешті, люди, навіть в політиці, часто вчиняють нераціонально. Важливо пам’ятати про ці три обмеження запитання/аргументу “Кому вигідно?”.

Нині Тягнибок стверджує, що владі було вигідно, щоби сталися вбивства під стінами Верховної Ради. Деякий час тому в Росії казали, що Путіну не вигідно, що вбили Нємцова. Здається, що посилання на провокаторів стає популярним засобом сказати “А я в доміку!” після того, як саме твоя політична сторона гучно облажалася декілька разів. Зате пару днів тому в усіх інтернетах націоналісти писали, що Порошок мало не новий майдан придушує.

Про “майдан” скажу окремо. Давайте, заради всього, у що ви там вірите, перестанемо називати “майданом” кожне збіговисько якихось випадкових невдоволених чимсь людей. Можна і чайник назвати зорельотом, тільки в космос він від того не полетить. І одна справа відбивати наступ “Беркуту” на наметове містечко. Зовсім інша справа – штурмувати позиції Нацгвардії, яка нікому нічим не загрожує. Напад на людину у формі – це ще не боротьба за свободу. Це ще навіть не боротьба із системою, насправді. Цей штурм мав сенсу десь стільки само, як штурм Банкової 1 грудня 2013 року – навіть якби він вдався, то що було би далі? Забігли би у залу і побили би депутатів? Заблокували би трибуну? Ну то голосування відбулося би пізніше, можливо, в іншому місці!

І я тут не захищаю позицію президента. У влади є своя катастрофа. Там так і не навчилися пояснювати, за що саме і чому вони голосують. Не навчилися, що робота з виборцями в нормальній країні не припиняється із передвиборчою кампанією. І ця проблема не з останньої Конституційної реформи почалася. Так, люди гинуть не через погане голосування, але все інше лайно в цій країні – саме через неясність законів. Саме через оце дурне посилання на невичерпну множину “інших нормативно-правових актів” у кожному нормативно-правовому акті.

Менше з тим, я говорю не стільки про конкретний трагічний випадок під Радою, скільки про те, що обмежуватися логікою асоціацій з майданом та запитанням “Кому вигідно?” – це ні на що не годне мислення. Пам’ятайте, що Янукович мав усі шанси зупинити Євромайдан і йому та його оточенню це було би дуже вигідно, але вони не спромоглися, не додумалися, можливо, не схотіли, бо вже вважали себе небожителями, яким нічого не станеться і які не зобов’язані вести польову роботу зі своїм виборцем у міжвиборчий період.

Існування дуже контраверсійної партії “Свобода” надзвичайно вигідне російській пропаганді, щоби виставляти Україну через свої (досить потужні) інформаційні канали перед рештою світу як країну нацизму та безладу. Але, як щойно було сказано, логіка “Кому вигідно?” – це обмежений інструмент. Відтак завжди слід пам’ятати, що партія “Свобода” може просто складатися із ідіотів, які не здатні зрозуміти, що гранати зараз потрібніші на фронті.

Advertisements

2 thoughts on “Кому вигідно?

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s