Модельне мислення

Пройшов курс “Мислення моделями” на сайті Coursera. Раджу його усім, хто претендує на роль аналітика політичних, соціальних або економічних процесів.

MMM.jpg

 

Викладач Мічиганського університету Скот Пейдж (Scott E. Page) знайомить слухачів із основами математичного моделювання. Як він сам говорить, моделі є новою lingua franca і допомагають нам краще мислити.

Безумовно, Model Thinking носить радше оглядовий характер: тут потроху є теорії прийняття рішень, системного аналізу, статистики, data-science та деяких інших речей. І це асорті із наукових основ є вельми корисним.

Серед запитань, яких торкається курс ви зустрінете зокрема такі:

  • Чому важко передбачити, коли відбудеться революція?
  • Чому навіть у дуже толерантних суспільствах є “чорні” і “білі” квартали?
  • Як працюють аукціони?
  • Як розповсюджуються у суспільстві епідемії та інноваційні технології?
  • Які є способи заохотити людей до співпраці?
  • Що таке гра полковника Блотто і чому в неї важко грати з терористами?
  • Коли удача має значення?

Все це пояснюється за допомогою графіків, формул та теорій, побудованих на математиці і логіці. Математики в курсі (особливо, у його другій половині) не так вже й багато, однак особисто мені на високому рівні абстракції, поки викладач не пояснював формулу на практичних прикладах, часом деякі речі давалися складно. Пару разів був класичний ефект іспиту (“Невже ми це проходили?”), але я справився, і, як бачите, маю досить непоганий бал.

Дуже шкодую, що подібного курсу не було на політології – навіть щодо добре відомої мені “дилеми в’язня” професор Пейдж розповів багато нового та нетривіального. Model Thinking або його аналог мав би бути обов’язковим для всіх, хто вважає себе аналітиком, адже часом математичні моделі показують, якою контрінтуїтивною може бути реальність і як “розумні судження” експертів насправді можуть пояснювати певні явища у дуже хибний спосіб.

Окремо хочу відзначити, що на відміну від багатьох курсів сайту Coursera, “Мислення моделями” можна розпочати у будь-який зручний час – це ДУЖЕ збільшує імовірність проходження усього курсу повністю. Щотижня вам знадобиться в середньому 4 години. Ті, хто знає математику, справляться швидше.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.