Часом натрапляю на скарги патріотичної аудиторії про те, що от мовляв пошуковики показують передовсім російськомовні результати пошукових запитів, часто навіть коли запити написані українською. Іноді такі скарги переростають у хвилі обурення, як-от коли директор Google-Україна давав інтерв’ю “Главкому”.

Він розповідав, що Google насправді лише показує реальність, а реальність така, що самі українці здебільшого користуються російськомовними сайтами та мають російськомовні версії ОС чи браузера, тому пошуковик і видає російськомовні результати.

Звісно, патріотична аудиторія може почати дорікати своїм співвітчизникам, що мовляв, чого ж вони не користуються українськими сайтами, чого не пишуть запити українською мовою? Але, на мою думку, це вина не тільки і не стільки споживача. Проблема не в тому, хто і як шукає. Проблема в тому, що взагалі можна знайти.

На жаль, ми повинні подивитися правді в очі: дуже багато україномовних сайтів навіть не те, що погано зроблені, вони не є цілком українськими. Це часто тупо пропущені через гугл-транслейт тексти якихось аналогічних російськомовних сайтів. І ці переклади дуже часто навіть не вичитані. Я роблю ці висновки, бо тут не треба довго шукати помилок – тут просто дивишся на текст і дурієш, яка це шалена шизофазія!

Наприклад, на медичному сайті я знайшов текст про “почервоніння століття”. На сайті з рецептами виявилося, що для супу потрібна “одна їдальня ложка” олії. На іншому сайті у рецепті каші написали, що після вимикання плити ми “наполягаємо ароматна страва 7-10 хвилин”. Які дебіли це робили? І ці сайти – на перших позиціях в пошуку. Я тут не додаю посилань просто тому, що не хочу їм накручувати додаткову рекламу – вони її точно не достойні.

Колись я не вірив, що мені вдалося власний рецепт млинців з яблуками вивести в десятку Google. Тепер я розумію, що то була не така вже і глобальна задача, позаяк це напевно був один із украй небагатьох рецептів, написаних справді українською та без тисячі дурнуватих помилок.

Відповідь на проблему тут така сама, як і щодо порятунку будь-якого українського продукту, де мова грає хоч якусь роль: просто виробляти якісний продукт.

Якщо ви можете створити власноруч сайт про якісь речі, які потрібні людям – створюйте. Почніть записувати власні рецепти, історії про ваші подорожі, народні методи лікування якихось хвороб. Підберіть хороший дизайн до вашого сайту (Не “па-багатаму” і не “ретро”!). Якщо можете долучити до цього процесу друзів – долучайте. Шукайте однодумців, які намагаються робити подібні речі. Старайтеся писати грамотно, структуровано, без зайвого бла-бла-бла. І коли вам не соромно буде показати те, що ви робите, хоча би вашим друзям – поширюйте написане, де тільки зможете.

Тільки так це і робиться. А пошукові запити – це вже вторинне.

Advertisements