Гостра смислова недостатність

В Україні розгорілася тема так званого “синього кита” – груп смерті, які заохочують підлітків накладати на себе руки. За деякими даними, самогубства фільмувалися і продавалися за гроші в Darknet. Офіційна версія – групи засновували психологи, які таким чином ставили експерименти над людьми. Поліція і батьки забили на сполох, мовляв треба обмежити доступ дітей до Інтернету.

blue whale.jpeg

Але рішення проблеми інакше. Воно гранично просте і водночас непідйомне. Якщо хочете, щоби підлітки (та і люди в цілому) не накладали на себе руки – покажіть їм сенс життя. Дайте їм зв’язок з іншими. Підлітки цікавляться “групами смерті” не тому що “смерть”, а тому, що “група”. Там є свої обряди ініціації, свій смисл, відчуття приналежності до чогось більшого, ті ж самі квести – чіткий порядок дій з очікуваним результатом. Усе те, чого так часто шалено бракує в реальному житті.

Подивіться лишень на саме формулювання: я твій координатор у грі, твоє завдання таке-то. Коли востаннє ВАМ хтось давав якесь чітке, здійсненне і наповнене смислом завдання?

“Група смерті” – це спекулянт, який демпінгує на товарі, який в достатній кількості реальний світ забезпечити не може.

Ми живемо в епоху соціальної атомізації і проповідування безсенсовності. Цей стан речей важко переварити навіть дорослим людям – і тому вони голосують за популістів, які апелюють до ілюзорної “величі минулого” (якої ніколи не було). А що вже казати про підлітка, який вимушений прощатися з дитинством і зустрічатися з усіма стресами дорослішання! І кожен у своїй хаті скраю зі своїм смартфончиком. І не кожному під силу вставати і придумувати власні смисли, самостійно завантажувати себе роботою. Багатьом (знову ж таки, йдеться далеко не лише про підлітків) потрібно, щоб хтось вказав якийсь напрямок у житті, дав якийсь квест, “пригрузив”.

Кілька років тому читав, що Махатма Ганді мав суїцидальну схильність, але його тримало при житті те, що він був лідером протесту і певно думав десь так: “Ну як я можу зараз накласти на себе руки, якщо ми ще не побороли британців?”.

Тому тільки так: Смисл, робота, приналежність!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.