Націоналістична “трійка”

Всеукраїнське об’єднання “Свобода”, партії “Національний корпус” (відомий також як “Азов”) та “Правий сектор” підписали документ про об’єднання. Як стверджує Олег Тягнибок, відтепер партії не просто координуватимуть зусилля, а спільно добиватимуться політичних цілей.

Nats.jpg

Це політично правильний і сильний крок принаймні через свою раритетність – зазвичай наші націоналісти розколюються, а не єднаються. З того ж “Правого сектору” близько року тому вийшов його, здавалося б, невіддільний лідер Дмитро Ярош і утворив свій політичний проект. І можна було звісно скільки завгодно говорити, що кожен вільний іти своїм шляхом, але політика – це гра, в якій перемога напряму пов’язана зі здатністю гуртувати навколо себе.

Кожна із трьох націоналістичних партій виграє від цього об’єднання, особливо в контексті майбутніх виборів. “Свобода”, згідно з грудневими опитуваннями (і також якщо спостерігати за динамікою), хилитається на межі прохідного бар’єру, маючи трошки більше 5%. Це вкрай небезпечна цифра, проходження до парламенту не гарантоване і потребуватиме активних зусиль. Додаткова підтримка від ПС та НК стане для “Свободи” такою собі подушкою безпеки. Звісно, якщо цей союз проживе достатньо довго.

Своєю чергою, ПС шалено потребує підтримки, щоби піднятися вище своєї межі у один-два відсотки. Без дружби із великими партіями “правосекам” загрожує остаточна політична смерть. Ну а блок “азовців”, навпаки, є новачком і набирає поки що в районі до 0,5 відсотка. До того ж, НК має найбільш неоднозначну репутацію із трійки. Об’єднання зі “Свободою” для “Національного корпусу” – це невеликий крок від образу воєнізованого угруповання з нацистськими замашками до чогось більш-менш схожого на політичну партію.

Звісно, складені докупи усі ці відсотки все одно прогнозують націоналістам найскромніший результат серед прохідних сил. Згідно з даними КМІС, до парламенту проходять 7 партій. Якщо підтягнуться проекти Саакашвілі і Гриценка, то можливо, що навіть 9. Тобто в будь-якому разі йтиметься про коаліцію з великою кількістю учасників, тож умовний націоналістичний блок, навіть якщо у цю коаліцію ввійде, губитиметься серед решти учасників.

І ще раз для всіх, хто вважає, що в Україні засилля праворадикалів: всі націоналістичні сили сумарно набирають менше, ніж проект Вадима Рабиновича.

, , ,

У об’єднанні націоналістичних сил мене найбільше цікавить текст їхнього “Національного маніфесту”, адже програма – це найзручніший спосіб подальшої оцінки ефективності роботи.

Нацики1.jpg

Здебільшого “Національний маніфест” є повторенням пунктів, які ми могли читати вже неодноразово у програмі “Свободи”: культивування традиційних цінностей, створення єдиної помісної церкви, подальше квотування теле- та радіоефірів, боротьба з нелегальною міграцією, посилення армії. Пункти про армію ідуть одразу після розірвання дипломатичних зв’язків з Росією та блокування окупованої частини Донбасу, що (на мою думку) в разі втілення загрожуватиме певним рівнем мілітаризації та остаточною втратою ОРДЛО як частини України. “Реальний план звільнення Криму” – звучить добре, але тут хотілося би більше конкретики, особливо в умовах блокування ОРДЛО та розірвання зв’язків із Росією.

Інша, також типова для націоналістів річ – тема з націоналізацією надр і великих підприємств, невідкриття ринку землі. В кращому разі це могло би означати загострення нашої олігархічної війни, як за часів прем’єрства Тимошенко (помножену на без того скрутну ситуацію в країні), в гіршому – послаблення нашої і без того низької інвестиційної привабливості.

Нацики2.jpg

Цікавим пунктом є №2: утворення Балто-Чорноморського Союзу. Йдеться про те, що дослідник і критик праворадикальних рухів Андреас Умланд називає “Інтермаріум” або “Міжмор’я”. Умланд, хоча є противником націоналістів, тривалий час обстоює, що умовний східноєвропейський альянс міг би стати для України дієвою та реалістичною альтернативою входженню в НАТО. Гадаю, якщо люди з протилежними поглядами ратують за одну і ту саму ідею, імовірно, це ознака її слушності.

Низка пунктів у програмі – “вічні” і обіцяні усіма. Реальна децентралізація, справедливий податковий кодекс, люстрація за корупцію. Враховуючи обмаль поступу в усіх цих питаннях впродовж років, хотілося би бачити більше відповідей на питання “Як?”. Певен, у націоналістів тут погляд багато в чому відмінний від погляду поміркованих сил на кшталт “Самопомочі” або “Демальянсу”.

Серед (на мою думку) прогресивних, але менш популярних кроків: виборність суддів та легалізація зброї. Гадаю, з легалізацією зброї тут, знову ж таки, нацоіналісти апелюють до своєї цільової аудиторії – військових і добровольців, серед яких багато хто міг привезти зброю з фронту.

, , ,

В підсумку, до маніфесту є чимало запитань, але принаймні його зміст цілісний, ми знаємо, чого очікувати і зможемо сказати, чи виконують націоналісти свою програму, якщо вони отримають бодай невеликий клаптик влади.

Ну і звісно, я з нетерпінням очікую на результати свіжих опитувань – побачимо, наскільки “ціле більше від суми своїх складників”.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.