Заборона VK та ОК

VK.pngАаАаА! В Україні забороняють “Вконтакте” та “Одноклассники”! І ми знову ділимося на табори: патріотичний “Проти всього російського” та ліберальний “За свободу слова”.

Коли в Україні ухвалюють будь-який новий закон і всі починають панікувати, я завжди думаю: “Та ну, це ж українське законодавство…”. Будь-які наші закони втілюються лише тоді, коли їх продавлюють на місці зацікавлені державні, бізнесові або громадські групи інтересів. Ex.ua закривали роками кілька різних урядів, поки хтось у 2016 таки не вирішив по-серйозному закрити. Але ж піратський контент у нас формально іще з 90-их був поза законом. Приклад виправданої паніки був 16 січня 2014 року, але не тому, що закони були драконівські, а тому, що всі розуміли: влада готова їх виконувати.

Іншими словами, будь-який закон – це просто рядки на папері, якщо держава не має дієвого механізму його втілення БЕЗ додаткових вливань ресурсів зацікавлених угруповань. У своїх радах ви можете до посиніння забороняти курити в публічних місцях – поки поліція не почне штрафувати курців, усі ваші закони можна так само скрутити і скурити.

Отже, питання №1 щодо будь-якого нововведення: який інтерес його ініціаторів? Враховуючи те, що закон реалізувати в Україні складно, інтерес часто може полягати в піарі законодавця: “А от ми прийняли таку-то норму! А вона не реалізовується, бо саботаж на місцях!”.

Але гаразд, уявімо собі, що заборона російських соцмереж реально працюватиме. Навіщо вона потрібна?

У російські соцмережі не заходитимуть менш освічені користувачі. Так-так, владу не турбує, що ВИ зможете заходити у “Вконтакте” та “Одноклассники” через проксі. Влада хоче, аби люди старшого покоління, які висять на “ОК”, менше контактували зі своїми родичами з Росії чи Казахстану. Зрештою, ці користувачі є левовою часткою непенсійного електорату. Тому так, заборона має деякий сенс з точки зору інформаційної безпеки.

Разом з тим, є низка різноманітних “АЛЕ”.

По-перше, питання принципу: обмеження Інтернету – це стиль правління Росії, Туреччини, Китаю та всіх інших країн, в яких жити не так добре, як в Європі, куди ми з вами всі прямуємо. Якщо боротьба із торрентами і захист авторських прав – це типова для Заходу практика, то ідеологічно спірний контент, часом навіть ісламістські сайти можна читати досить вільно.

По-друге, не треба сподіватися, що ця заборона дасть швидкий чи взагалі помітний результат. Проведемо аналогію з телебаченням. Російський продукт обмежили, російські канали (включно з ліберальним “Дождём”) обмежили, “Інтер” підпалили, але рейтинги наших проросійських політиків залишаються високими. Проросійські громадяни знаходитимуть кремлівські джерела інфи і без VK і ОК. Ми живемо в ХХІ столітті і зараз помістити когось в інформаційну ізоляцію не так вже і просто. Як писалося вище, заборона соцмереж подіє максимум на старше покоління, яке вже не перевиховаєш.

По-третє, важливо розуміти, що контент у соцмережах створюється користувачами. І заборона українцям користування VK і ОК зробить ці соцмережі і загальні настрої в них більш прокремлівськими. Покидаючи ці майданчики, ми віддаємо їх на відкуп тролям.

По-четверте, імовірно, хтось скаже про відстежування даних українських користувачів російськими соцмережами. Це справді законодавчо передбачено в Росії, але тут я можу лише повернути вас до початкової тези: питання в технічній здійсненності будь-якої правової норми. Ніякому ФСБ не вистачаить людського ресурсу, щоб сидіти і вичитувати потоки чатів усіх нас із вами, щоб знайти на кожного з нас компромат. І чи він їм взагалі потрібен, якщо на те пішло? Що вони робитимуть з даними хай навіть найзатятішого націоналіста у себе на Луб’янці? А якщо хтось настільки ідіот, щоби передавати державні таємниці через соцмережі, то повірте, я би не радив це робити і через Facebook. Якщо обмеження російських соцмереж десь і виправдане – то це на державній службі.

По-п’яте, уже видно, що ця заборона спричинить більше галасу і невдоволення в суспільстві, ніж вона реально дасть тієї-таки інформаційної безпеки. Використовуючи провладну риторику: президент підписуючи такого роду заборони розгойдує човен… це до виборів, звісно.

Читайте також:

Чому VK краща за Facebook?

PS: Реально заборонити – іще до війни – треба було всі сервіси, пов’язані з Mail.ru. Я не розумію, як треба ненавидіти користувачів, як істерично намагатися висмоктати з пустого місця собі кліків, щоб на стороннє, неналежне тобі ПО (за рекламні бюджети) клеїти свої нав’язливі тулбари та плагіни, які видалити можна лише перевстановленням браузера.

3 thoughts on “Заборона VK та ОК

  1. 19.05.2017
    До уваги абонентів!
    Укртелеком виконує вимоги Указу Президента України №133/2017 щодо заборони надання послуг доступу до веб-ресурсів, вказаних у тексті указу.
    Роботи вже розпочато, вони проводитимуться поетапно та за попередньою оцінкою фахівців триватимуть протягом тижня.
    З переліком веб-ресурсів, які вказано в указі, можна ознайомитися на сайті Президента України
    http://www.ukrtelecom.ua/presscenter/news/official?id=140407

  2. “По-перше, питання принципу: обмеження Інтернету – це стиль правління Росії, Туреччини, Китаю та всіх інших країн, в яких жити не так добре, як в Європі, куди ми з вами всі прямуємо.” – спробуй в Німеччині зайти на піратський сайт.

    • Перше. Зайти – не проблема. Качати – протизаконно.
      Друге. Обмеження свободи слова в Інеті і боротьба з піратством – це принципово різні речі.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.