Мій досвід у Правлінні ОСББ

Якщо ви хочете зрозуміти, що таке справжня політика – організуйте ОСББ у своєму будинку або увійдіть до складу Правління вже наявного ОСББ. Цей досвід проілюструє для вас усе те, чого жодна розумна книжка не пояснить про політичні процеси.

В ролі члена Правління ви опинитеся у ситуації між

  • (з одного боку) монополістами, які надають електрику і воду за захмарними цінами,
  • (з іншого боку) комунальними службами з безліччю якихось комітетів та інстанцій,
  • (з третього боку) експлуатаційними конторами, які за всіх форм власності ставляться до вас і виконують свою роботу лайняно,
  • (з четвертого боку) лінивими та часто неадекватними мешканцями, які не розуміють ані чому вони повинні в принципі комусь за щось платити, ані нащо треба ходити на збори і когось там слухати, ані чому треба думати перед тим, як ізригати із себе якісь випадкові звуки.

Хто витерпить цю історію до кінця (чи просто прокрутить її) – після тексту знайде посилання на статті, що допоможуть розібратися, як і навіщо створюються ОСББ, хто такі управителі і т. д.

Високі тарифи і період міжвладдя

Передовсім варто зауважити, що будинок, в якому я живу, має статус проблемного. Але чимдалі більше я розумію, що проблемність статусу будинка – це далеко не найбільша його проблема (вибачте за тавтологію). Від багатьох цілком “безпроблемних” будинків я дізнаюся такі самі історії, як у мене, а іноді буває і гірше.

Отже, в грудні на зборах ОСББ Правління висунуло питання про підняття тарифу з 13,65 до 16,65 грн за метр квадратний. Плюс на деякі речі нам довелося би все одно скидуватися додатково.

Довідка: 16,65 та навіть 13,65 – це багато. У більшості будинків платять в районі 8-10 грн, але слід розуміти, що в багатьох із них це тому, що вони “оптимізують” податки на зарплатах, тобто будь-яке ОСББ теоретично можна в будь-який момент підловити на не дуже законній схемі. Blackmail state.

Новий високий тариф люди не підтримали.

  • Одна з причин цього – опозиція до Правління активно агітувала проти підвищення плати.
  • Друга велика причина – це те, що значну частину своєї роботи Правління просто не висвітлювало, і у людей склалося враження, що по будинку робиться дуже мало, тому довіри до Правління бракувало.
  • Однак навіть іще більшою причиною провалу голосування було те, що власники 30-35% метражу будинка тупо не голосують – вони в ньому і не дуже-то живуть. Це люди, які перебувають за межами Києва, а часто й України, або здають хату квартирантам, і при цьому не залишають жодних контактів своїх нотаріально завірених представників.

Після тривалих срачів, Голова Правління і її заступник (єдині двоє людей в Правлінні, хто був на постійній оплаті) пішли у відставку на початку лютого. Без зростання тарифу багато програмних речей Правління просто не могло виконати. Голова мотивувала своє рішення серйозною проблемою зі здоров’ям, а заступник сказав прямо, що його дістали безапеляційні звинувачення у криміналі з боку опозиції. “Добридень” мовою мого будинку звучить так: “Все, що ти робиш – незаконно. Тебе посадять!”. У нас багато сусідів просто шаленіють від рольової гри в прокурора. Повірте, ця гра набридає дуже швидко.

Далі, як виявилося, без Голови і заступника Правління не може нічого, навіть платіжки виставити чи сплатити постачальникам з рахунка ОСББ. Потрібно було обрати нового Голову, але всі, хто залишився у Правлінні, працювали в ньому на волонтерських засадах і не розраховували, що їм доведеться відмовитися від своїх основних робіт задля величезного тягаря відповідальності Голови ОСББ за мізерну оплату. В середині лютого Правління оголосило про свій саморозпуск.

Опозиція організувала нові збори ОСББ і запропонувала створити нове Правління із залученням старих членів (включно зі мною). Також опозиція висунула до Правління людину, яка зголосилася бути новою Головою.

Довідка: Повністю процес зміни влади в ОСББ через загальні збори навіть за ідеальних умов, коли ніхто не саботує процес і всі працюють швидко, навряд чи може відбутися менше, ніж за півтора місяця. Уже сам цей часовий проміжок є дуже вагомим аргументом не робити ніяких революцій у своєму ОСББ. За півтора (а тим паче – за три) місяці будинок може завалитися к бісовій матері.

Для зміни влади голосів вистачило, але дуже швидко стало ясно, що новий тариф таки не зможе бути принципово нижчим за 15-16 гривень, якщо ми хочемо поремонтувати хоча б частину того, що в будинку не ремонтувалося від моменту його створення.

Люди знову не підтримали тариф. І тепер уже нове Правління ламає голову щодо того, як змусити людей усвідомити, що Савьєццкій Саюсс уже закінчився і що ніхто платити за них не стане. І це на додачу до всіх тих технічних проблем з будинком, які у період міжвладдя, звісно, ніхто не вирішував.

Яка моя роль у цьому всьому?

Я став членом Правління у грудні 2018 року. Але ще задовго до того я узяв на себе відповідальність писати новини про все, що відбувається з нашим будинком. Коли на початку лютого Голова ОСББ подала у відставку і Правління не спромоглося з-поміж себе вибрати заміну, саме я був тим, хто повідомив решті будинка про кризу лідерства.

Оскільки я медійник за професією і оскільки я людина епохи соцмереж, перше, що мені впадає в око – це місця, де провисає комунікація між людьми. Таке враження, що без моїх дописів близько 70-90% решти всього, що пишеться в нашому загальному чаті будинку – абсолютно безсенсовні срачі. У решти Правління майже не було часу писати новини від себе, тож я узявся це робити сам.

Мініпроект, який мені вдалося реалізувати – це малювання карти задач ОСББ на основі вже складених колишньою Головою Правління списків проблем. Карта була виконана як mind-map і, на моє переконання, дає швидке і доволі глибоке розуміння і викликів, перед якими стоїть наш будинок, і того, що вже було зроблено. Можливо, якби Правління почало з малювання такої карти, робота керівників будинку йшла би легше.

Окрім того, я зареєстрував наш будинок в українському мобільному додатку “ДАХ”, який видався мені досить непоганою системою для порядкування справами ОСББ.

Перезапускач насоса і збирач коштів

Серед більш технічних речей: пару разів я допомагав із посипанням дороги сіллю, чищенням снігу та деякими іншими дрібницями. Тричі брав участь у прийомі мешканців. Кілька разів передавав скарги мешканців решті Правління. Одного разу ходив по квартирах боржників із закликом заплатити. Робота члена Правління дуже різноманітна.

Робота члена Правління також і героїчна! Річ у тім, що насос, який постачає воду всьому будинку, часом хапає повітря і починає перегріватися. В такі моменти треба бігти і робити йому екстрений перезапуск. Процедура не суперскладна, але відповідальна. На момент написання я такий перезапуск робив уже разів 10, в тому числі і у випадках, коли окрім мене це було нікому зробити. Новий насос коштує близько 18 тисяч гривень, і Бог його зна, скільки б ми новий насос встановлювали. Так що можна сказати, завдяки моїм зусиллям будинок зекономив і час, і гроші.

Нині, коли період міжвладдя майже завершено, але доступу до рахунку ОСББ фактичне нове Правління досі не має, я займаюся збором коштів на сплату рахунків за ліфт, вивезення сміття і доставку палива. Без доступу до офіційного рахунку персональний збір коштів залишався єдиним способом погасити наші заборгованості і не посваритися із постачальниками послуг.

Час, гроші, праця, повага

Більшість членів Правління (в тому числі і я) працюють на волонтерських засадах, тобто повинні заробляти якось собі на життя на своїх роботах. Це означає, що більше, ніж один-два вечори щотижня та/або кілька годин на вихідних виділити на ОСББ фізично просто нема як. А проблем у будинку безліч. І щодо більшості із них у більшості людей, включно зі мною дуже обмаль досвіду.

Я витрачав на дописи і зазначені вище дрібниці більшу частину свого вільного від роботи часу, нерідко жертвуючи обідами, сном і особистим життям. І це я зараз не жаліюся, а просто констатую факт: виконання завдань для ОСББ потребує БАГАТО часу (особливо коли частина членів Правління кудись раптово зникає). І написання новин, які КОРОТКО, але ЗРОЗУМІЛО все пояснять – це теж не на півхвилинки задачка.

На етапі міжвладдя я залишився єдиним публічним членом Правління, тому всі скарги і претензії полетіли в мій бік. І це все було би цілком терпимо, якби я відчував, що будинок потрібен комусь іще, окрім мене самого.

90% корисного контенту виробляю по будинку я. Гроші на погашення боргів збираю я. З прибиральницею в результаті домовився я, а не ті, хто кричав “де прибиральниця”, “чому в домі брудно”. Насос перезапускаю здебільшого Я. У “ДАХ” людей заганяю Я. Коли у когось десь щось тече, в більшості випадків скаржаться МЕНІ. Коли сміттярі не вивезли вчасно сміття – пишуть передовсім МЕНІ. Перефразовуючи класика, “будинок – це я“. Вибачте за егоцентризм, але на жаль, він виправданий. Нове Правління при всьому тому, з якою певністю вони йшли супроти старої влади, навіть дату своєї першої зустрічі ждали, поки Я озвучу.

Особисте прохання: Дорогі члени нового Правління, якщо ви це читаєте, благаю вас від усієї душі: доведіть мені, що я щойно набрехав, станьте проактивними, беріть на себе більше відповідальності і організовуйте більше процесів.

І звісно, сумно, що якась мінімальна повага до моєї роботи, до Правління і ОСББ в цілому почала у моїх сусідів прорізатися лише тоді, коли будинок почав скочуватися у прірву. А ота лінива, безвідповідальна і просто відсутня у природі третина метражу не прокинулася навіть тоді, коли катастрофа стала вже дуже реальною.

Я тут нагнав доволі багато негативу. Однак нині я дивлюся на перспективу свого будинку набагато оптимістичніше, ніж, скажімо, у січні-лютому – тоді здавалося, що взагалі скоро нас відключать і стіни розтріскаються, і буде Frostpunk. Мене тішить, що люди, в тому числі і ті, які раніше були між собою на ножах, починають контактувати для вирішення проблем будинку. Велику надію вселяє те, що от-от у нас має поновитися доступ до рахунку, а частина господарських справ перейде за нової Голови місцевому управителю. Можна сказати, півроку втрачено, змарновано, згаяно, але з іншого боку, ми пережили цей період майже без перебоїв, і будинок не розвалився.

Попередні підсумки

Мій головний висновок: найбільша проблема – в людях. Не в браку грошей, не в злих зовнішніх тисках і навіть не в хаотичному законодавстві. В людях. Якби 20% мешканців будинка проявляли хоча би час від часу якусь пасіонарність, а решта (хай навіть не всі) просто платили вчасно і голосували на зборах, то всі проблеми навіть у нашій проблемній забудові можна було би владнати за пару років не дуже напруженої роботи. Але маємо тих людей, яких маємо, “ведь другіх нєт”.

І з цього починається уся наша політика. Висновок другий, що випливає з першого: ні на кого не нарікай, поки не зробиш усе від тебе залежне. От на повному серйозі. Слабак Ющенко, Бандит Янукович, Корупціонер Порошенко, Клоун Зеленський – ці всі люди несуть 0 (нуль) відсотків відповідальності за те, що ВИ не можете знайти на собі руки, щоби підписати довбаний протокол! Чи це Путін змушує задавати дебільні провокативні запитання на зборах, щоби перетворити збори на срач? Хто іще винуватий у ваших проблемах? Етнічні меншини? Патріархальна культура? Транснаціональні корпорації? Всесвітня змова? Ні-ні-ні-ні.

Висновок третій, пов’язаний з попередніми: будь-яка проблема стає рішабельною, коли є організована колективна дія. Один в полі – не воїн, хоч яким би він освіченим, енергійним та чесним не був. Коли на одну людину скидається весь тягар відповідальності за такий великий проект, як будинок, то діла не буде. Або людина зламається, або пошле всіх до біса, або крастиме, або просто не справлятиметься з обов’язками. Натомість “краще двом, ніж одному, бо як один впаде, інший підніме товариша свого“, – йдеться у Писанні.

Висновок четвертий: людей можна переконати, але для цього потрібен час, тому потрібна наполегливість. 4 роки тому, коли я вперше скликав невелику групку сусідів писати листа Кличку, більшість у будинку були проти ОСББ і стогнали свої гнусні совкові воплі про “та зачєм”, “та нічо фсьо равно ніхто ні здєлаєт”. Але я гнобив тих дегенератів у чатах, і ось, рік тому зробили ОСББ, а цього року, є сподівання, що воно запрацює.

Ця історія далека від завершення.


Корисні посилання для тих, кого цікавить тема ОСББ – це тексти пані Олени Казарінової, київської координаторки проекту “Будь господарем”.

3 thoughts on “Мій досвід у Правлінні ОСББ

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.