Плагіат – злочин без терміну давності

Коли я вчився в університеті, заборона плагіату для мене була інтуїтивно очевидним правилом, десь на рівні з тим, що на лекціях не можна шуміти, або з тим, що в кафетерії не можна жбурлятися їжею. І я не вважаю таке моє сприйняття ознакою якоїсь великої своєї “правильності”. Ну от просто нащо плагіатити? Шоб шо? Отримаєш стєпєнь і будеш тіпа умним? Якщо ти дебіл, то ніякий папірець цього не приховає.

Мене вражало, що темі плагіату відводилося СТІЛЬКИ часу. Нерідко наші триместри починалися з пояснень професорів, що плагіатити – це погано. На певних курсах ми навіть підписували офіційні зобов’язання, що не будемо плагіатити.

Знову ж таки, в моєму “мегаправильному” розумінні, це те саме, як би ви приходили в кафе, а при видачі замовлення офіціант вам читав коротку проповідь, що жбурлятися їжею в інших відвідувачів (хоч як прикольно це може бути в короткостроковій перспективі!) – це дуже погано, і що вас можуть вивести геть і більше ніколи не пускати в цей заклад за таку поведінку. Ну, це і так очевидно, правда? …Правда ж??

Але плагіат, в дійсності, дуже поширена проблема. На жаль, навіть серед міністрів. І ціла індустрія виявлення плагіату існує не просто так.

Плагіатор – це не просто узагальнено безчесна людина чи крадій чужої праці. Передовсім, плагіатор – це дуже конкретно некомпетентна людина – некомпетентна конкретно у тій сфері, про яку ця людина “писала” “наукову” “роботу”. Некомпетентність – це лікар, який не лікує, а лише з порога вимагає хабаря, це керівник, у якого стіна завішана дипломами PhD, але який не розбирається в тому, чим він керує, це іменитий академік, який нічого ні для кого корисного не зробив і ніколи не зробить, а просто деградує на бюджетній голці. Некомпетентність – це жалюгідність окремої особи, яка плодить жалюгідність життя усіх. Тому некомпетентність – це злочин без терміну давності. І війна гостроту такого злочину не затирає, як декому може здаватися, а навпаки – загострює. Уявіть, не дай Боже, некомпетентного командира під час війни. А, постривайте, ми таких надивилися… на той старанє.

Одним словом, некомпетентність – це біда.

Але на будь-якій керівній посаді плагіатор – це біда в кубі, адже він самим своїм існуванням заохочує некомпетентність усіх навколо. Так чи інакше, всі дивляться на керівника і судять по ньому, що є припустимим і бажаним у відповідній системі. Я би нікому (крім рускіх), не побажав би жити в системі, де всі некомпетентні.

Президент Зеленський, звісно, правий у тому, що зараз є значно більші і більш нагальні проблеми, аніж міністр-плагіатор. Але казати, що хтось “переріс” проблему плагіату, що вона в минулому, коли плагіатор і досі на посаді – це дуже хибна теза. Востаннє, як я перевіряв, плагіатор і досі на посаді міністра освіти, тобто там і досі сидить людина, яка щодня і щохвилини продовжує бути некомпетентною і безчесною, і знеохочує вчених, викладачів і студентів від доброчесності і компетентності. Отже, ніхто нічого не “переріс”.

Але, з іншого боку, у хибній тезі Президента нічого катастрофічного нема. Хай ці його слова послужать нам всім ліками від надмірного зачарування, а також нагадайкою, що перемога у війні з Росією – це надважливе і надзвичайно складне, але не останнє наше завдання на шляху побудови гідного життя в Україні.


І, зауважте, я досі навіть словом не обмовився про зв’язок міністра-плагіатора з Табачником. Бо це одразу всю дискусію опускає на кілька щаблів нижче. Табачник, будучи міністром, хотів обдирати студентів додатковими, відверто придуманими на рівному місці поборами. Гадаю, цього вже мало бути вдосталь, щоби протеже пана Табачника ніколи не були допущені в Міносвіти навіть до посади вахтера, не те, що до посади міністра.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.