Таємниця абатства Келлс (2009)

Можливо, найкращий із мультфільмів, які я дивився за останній час.

Брендан і Ешлін
Брендан і Ешлін

Навіть моя матір, випадково побачивши, що ми з дружиною дивимося цей мультфільм, долучилася до нас і додивилася його до кінця майже без перерв. Імовірно, вперше за останні років 10 ми з матір’ю дивилися щось разом і вона не ходила при цьому з кімнати в кімнату.

“Таємниця абатства Келлс” розповідає історію хлопчика-монаха Брендана, дядько якого власне і є абатом Келлсу. Абат знає, що абатству загрожують вікінги, які знищують і розграбовують усе на своєму шляху, тому абат наполягає на активній праці монахів, щоби ті будували стіну навколо абатства. Але Брендану цікавіші книги, написанням, дизайном і зберіганням яких абатство мало би займатися у мирний час. До абатства прибуває шанований багатьма брат Ейден, відомий ілюстратор, і починає учити Брендана своєму ремеслу.

Брендан і Ейден
Брендан і Ейден

В сюжеті змішуються тематика кельтського християнства і язичницькі сили тих земель, історичні посилання та древній міф. Цілком очевидно, що книга, яку розмальовує Ейден – це Євангеліє. Разом з тим, змій, із яким доводиться боротися Брендану, узятий із кельтської міфології. Навіть кіт Пангур Бан, один із героїв мультика, отримав своє ім’я від іншого кота, про якого колись давно один монах написав вірша. Подекуди спостерігається вплив Міядзакі та його “Принцеси Мононоке”, хоча тут контакт цивілізації та природи не виглядає настільки вже болісним та нищівним. Вікінги мені дуже нагадали варварів-хаоситів із Вархаммеру.

Окремої уваги заслуговує стиль анімації. Персонажі намальовані навіть трошки схематично. У певних позах декотрі з них могли би слугувати зображенням православних святих. Десь так само зображене й оточення – дерева стоять, ніби колони в храмі, покої абата виглядають позбавленими перспективи. Іноді важко розрізнити сон/спогад персонажів від того, що з ними відбувається в реальності. Та далеко не в усякому фільмі так добре передається атмосфера і настрій ситуації, зокрема настрої різних пір року. Часткова схематизація чудово компенсується якістю та живістю графіки, динамікою сюжету, музикою.

Абат
Абат

Хоча я точно не міг бачити цю стрічку раніше, вона мені постійно видавалася знайомою, ніби найулюбленіша історія дитинства. Попри те, що мультфільм розповідає про середньовічну Ірландію, для мене в ньому було очевидним щось дуже глибоко рідне, київське. Що саме – важко сказати. Можливо, вся справа в стилі анімації – він дуже нагадує щось, що я дивився ще хлопчиком, але убийте не пам’ятаю, що то були за мультики. Можливо, вся справа в тому, що зустріч Брендана і Ешлін асоціюється із “Лісовою Піснею”. Атмосфера абатства Келлс чимось нагадує картини життя Лаври у її світліші роки. Таємничий ліс настільки ж сповнений загадок, як і Бабин Яр через дорогу від мого дому. І я теж у дитинстві любив малювати, як і Брендан, а повага до якісного паперу збереглася у мене й дотепер.

Монахи абатства.
Монахи абатства.

Я надзвичайно позитивно вражений цим мультфільмом. Шкода, що попри численні високі нагороди і номінації, прокат цього мультфільму був украй обмеженим. Слава Богу, що нині є Інтернет.

6 thoughts on “Таємниця абатства Келлс (2009)

 1. А ти його дивився українською чи російською?.
  Якщо укр, то яка групу робила озвучку і твої враження від неї?.

  • Зазвичай я все стараюся дивитися в оригіналі.
   Тут виявилося, що англійська трошки заскладна для усіх моїх товаришів по перегляду, тому нашвидкуруч довелося знайти в Інтернеті онлайн-версію. А вона була лише російською.

 2. не знаю чому, але стиль мултика нагадує мені осучаснений стиль старих радянських мультиків, можливо навіть київської студії.

 3. Чудова річ. Дякую за рекомендацію!
  Важливо, що цей мульт – не просто казочка, а дуже значною мірою базований на реальних історичних фактах.
  Келлська книга, з якої взято стиль і деякі малюнки, та острів Айона існують досі. А святі Колумба, Ейдан і Брендан – також реальні особи, і в мультфільмі обіграно деякі легенди про них.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.