Низька явка: що робити?

Низька явка на місцевих виборах наробила фурору. Дехто відверто засумував, коли побачив, що в його області або місті проголосували ледь-ледь третина виборців. У Києві мера обрали, по суті, 17-18% виборців, тобто навіть не кожен п’ятий.

Однак, можливо, низька явка – це не така вже і катастрофа?

По-перше, низька явка – це очікувано.

Багато хто не пішов через коронавірус. У мене самого, чесно кажучи, на якомусь етапі закралася думка, чи настільки мені це голосування потрібне, щоб іти ризикувати здоров’ям.

Когось, гадаю, могла і відлякати вся ця недокомунікована зміна форми бюлетенів і підходу до їх заповнення.

Але є ще древніша біда: людям тупо бракує розуміння функцій, а відтак і важливості місцевого самоврядування. Люди не відчувають себе господарями, не відчувають, що місце, де вони живуть, це їхній дім, про який можна і треба турбуватися, і що ця турбота в тому числі полягає у виборі адекватних управлінців. Нема ані політичної освіти, ані якісної комунікації з боку уряду, щоб люди розуміли місцеве самоврядування, реформа децентралізації тільки починає давати серйозні плоди, що привертають увагу політиків до місцевого рівня. Окрім того, ресурси, щоб робити шоу з місцевих виборів, мало в кого є. Тож не дивно, що місцеві перегони багатьом людям від початку нецікаві.

По-друге, явка не настільки вже й низька.

В Києві на минулих місцевих виборах явка становила трохи більше 40%, тобто не набагато більше, ніж зараз. І то було без коронавірусу. Тому, як на мене, 37% явки для пандемічного Києва, де міськрада і міський голова взагалі мало що вирішують – це навіть дуже непогано. Це втричі більше, ніж кількість сусідів у моєму ОСББ, які без погроз, шантажу і тиску здатні самостійно вийти у двір на збори будинку.

По-третє, низька явка на виборах – це в чомусь навіть добре.

Висока явка означала би, що якийсь хоч трошки помітний відсоток набрали би лише ті кандидати і партії, які мають доступ до телевізора, тобто олігархічні, великобюджетні політпроекти. Однак, за низької явки з’являється статистичний шанс у дрібних політичних організацій і кандидатів без грандіозних вливань, які готові ходити по людях. Виступив у десяти дворах – ось тобі твої 700 активних людей, які тебе оберуть! Низька явка підвищує вагу одного голосу, чим заохочуватиме надалі кандидатів більше контактувати з живим виборцем. Тобто, хоча по факту низька явка ігнорує мовчазну більшість, в кінцевому рахунку може навіть посприяти розбудові реальних демократичних процесів.

Багато хто зараз цитує у соцмережах, що “поганих людей обирають хороші люди, які не ходять на вибори“. Brexit та деякі інші популістичні явища останніх років показують, що розширення селекторату не обов’язково веде до адекватніших результатів голосування. Чи ви певні, що саме ваші однодумці (які, звісно ж, є найбільш правильно мислячими людьми) вирішили 25-го жовтня відіспатися? Чи ви певні, що саме ті, хто проміняв вибори на поїздку по гриби, родили би кращі результати голосування, якби таки прийшли на дільницю?

Скажімо, падіння рейтингу партії влади спричинено вочевидь саме тим, що значний відсоток прихильників Зе були/вважали себе аполітичними/розчарованими в політиці. У 2019-му вони проголосували за Зе і за будь-кого, хто йшов під прапорами новообраного президента, щоби показати кузькіну мать “істеблішменту”. Потім новообраний президент цих людей розчарував, і всі ці виборці сказали собі “Та ну! Ні в жизь я більше не піду голосувати! Всі політики однакові, всє врут і т. д.“.

Тому відповідь на запитання в заголовку цього допису: з низькою явкою можна нічого і не робити, катастрофи нема.

Однак якщо когось таки хвилюють питання легітимності народних обранців, суспільний договір, суб’єктність народу тощо, то низьку явку виправити можна лише:

  • просвітницькою діяльністю щодо того, що таке політика,
  • кращою комунікацією реформ з боку уряду,
  • подальшим розширенням реального місцевого самоврядування, зокрема ухваленням адекватного закону про столицю, який дасть Києву місцеву владу, здатну хоча би щось вирішувати без держадміністрацій.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.