Емс, Діц і Лімбург

Річка Лан (Lahn) впадає у Рейн поблизу замку Ланек, назва якого буквально так і перекладається: кут або ріг Лану. Повернувши за цей “ріг”, можна надибати багато цікавих місцин – що я і зробив. Моя нова невелика подорож пройшла містечками Бад Емс, Діц та Лімбург.

Будинок з чотирма вежами. Бад Емс

Бад Емс відомий українцям передовсім як місце, де російський цар Олександр ІІ підписав заборону української мови. Місцевий променад впирається саме у будинок, де відбулося підписання Емського указу. На будинку є відповідна пам’ятна дошка, встановлена українською діаспорою. Поруч із будинком – статуя міфічної давньогрецької німфи Дафни.

Через річку від будинка з чотирма вежами – російська православна церква, в якій, напевно, той таки цар і молився. В Німеччині такі церкви – рідкість, але слід віддати належне: конкретно даний храм органічно вписується у пейзаж, чого про значний відсоток православних церков я сказати не можу.

Бад Емс. Набережна
Бад Емс. Набережна

Курортних містечок на заході Німеччини – ціла купа, однак Емс вирізняється своєю особливою статечністю. Тут справді є враження, що у цьому місці могли відпочивати монарші особи.

Бад Емс. Набережна
Бад Емс. Набережна

Нагадаю, що додаток “Бад” у назвах німецьких міст означає, що місто є курортом з мінеральними водами. Звичайно, це завжди дуже смішно англомовним експатам, у яких такі курорти виглядають відверто “bad” 🙂 У аналогічних британських містечках пишуть додаток “spa”.

Російський цар приїздив не просто так, а “на води”. Солонувата емська вода, якщо вірити офіційній інформації, б’є із дуже глибоких шарів землі – саме тому вона відчутно тепла.

Контингент туристів – дуже російськомовний: крикливі тьотки у легких кофто-платтях, огрядні тьотки у великих капелюхах, “успєшні” мужички, яким тільки барсєтки не вистачає, а ще молоді пари (часто з дітьми). Все в цілому так само, як в Одесі.

Панорама центральної частини Бад Емса
Панорама центральної частини Бад Емса

Ems

Долина річки Лан значно вужча, ніж у Рейна, тому враження від Бад Емса і доріг навколо нього – “коридорне”. Гори здаються вищими, бо підйом на них крутіший. Спуститися з гори в кафе у місті – це цілий похід у долину і назад 🙂

Круті емські гори – не найпростіше, але мальовниче місце для прогулянок. Та це чи не перша подорож німецькою природою, коли сільськогосподарські землі мені припали до душі значно більше, ніж ліси.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

Ліси тутешні подібні до багатьох, які я бачив деінде, у тому ж моєму рідному Семигір’ї чи будь-де понад Рейном. А от у тутешніх полях є щось особливе: вони розташовані доволі високо відносно міста і річки, ближче до неба, сонця і хмар, ніби дві площини, що не стільки віддзеркалюють, скільки мавпують одна з одної. Де небо показує хмаринку – земля відповідає кудлатим деревом.


Діц – то навіть не містечко, а радше невелике село навколо замку місцевого правителя. Саме в цьому замку мені пощастило заночувати, адже тут розташовується Jugendherbergen (мережа молодіжних хостелів, у яких переважно зупиняються шкільні екскурсії або пари похилого віку).десь між будинками за нею. А інший вихід із замку – також майже потаємні сходи, які спускаються у малопримітний провулок.

Загадкові провулки Діца

Сам Діц – одне з найсередньовічніших місць, які я бачив у Німеччині. Це проявляється найбільше в особливій лабіринтоподібності тутешніх вулиць. Буквально біля підніжжя замку розташована церква ХІІІ століття (нині євангелічна), а провулок зі сходами нагору – до замку.

Фахверкові будинки є скрізь, але фахверки у Діці по-особливому автентично криві. Та попри тягар століть на їхніх дахах, у них продовжують жити люди, подекуди працюють магазини.

Everything is fake news!

А ще, у Діці я знайшов демона, схожого на Дональда Трампа. Це невеличка пика, вирізана на карнизі другого поверха, що традиційно виступає вперед у середньовічних будинках. Я нерідко бачив, що такі карнизи прикрашали різноманітними, часто смішними, обличчями. Гадаю, це потрібно було передовсім з декоративною метою, адже загалом фахверки – чорнобілі та подібні між собою, тож будь-яка веселенька деталь одразу додає будинку індивідуальності.


Якщо Діц нагадує маєток графа з хатами його підданих, то Лімбург-на-Лані – це горде повноцінне середньовічне місто. Його історичний центр легко може позмагатися за площею і кількістю, і висотою своїх фахверків із багатьма центрами великих міст.

Limburger Strasse

Limburg DomМісцевий собор із невеличким цвинтарем нависає над заболоченою частиною річки. Гадаю, у похмурий день тут було би по-справжньому моторошно.

Навпроти собору розташована резиденція єпископа лімбурзького. Будівля здається малопримітною, однак насправді є епіцентром одного з найбільших корупційних скандалів у новітній історії Німеччини. Через непомірні витрати у 31 мільйон євро на неї місцевий єпископ повинен був піти у відставку, а єпархія зажадала від нього компенсації збитків на суму 3,9 мільйона.

Менше з тим, міський собор і ззовні, і всередині – пречудове, атмосферне місце.

Це слайдшоу вимагає JavaScript.

На невеличких площах в історичному центрі багато милих кафешок і кнайп, які тут, здається, працюють вже не одну сотню років. Лімбург – це саме те місто, в якому вулиці нескладно запам’ятати, оскільки тутешні старовинні будинки всі дуже яскраві і різноманітні. В цьому місті і його околицях було б абсолютно нескладно зняти обіцяний Netflix`ом серіал про Відьмака Геральта з Ривії.

Дякую дуже моєму колезі і другу Данилу Білику за цю подорож!


Якщо вам сподобалися фотографії у цьому дописі, дивіться й фото з інших куточків Німеччини:

Заар, завод і загадковий замок

Берлін

Вулканайфель, орли та легендарна Лореляй

 

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.